4 domovy, prodány nebo ne?

Nestíhám = Mám jiné priority

Během března jsem dokázala přesvědčit své nové kolegy, že home staging fakt funguje, nicméně není všemocný. Rozhodla jsem se, že vám přiblížím výsledky své práce a vy třeba taky dostanete chuť si tu vaši nemovitost trochu „nastageovat“. Tento článek už mám hotový skoro měsíc, ale NESTÍHÁM, respektive – jak rád říká můj milovaný manžel – mám jiné priority:)

Opakování je matkou moudrosti

Občas mám tendenci předpokládat, že mě už všichni znáte, víte, co dělám a čtete všechny moje články. Že ne? No teda:) Kdo neví, co je to ten „houmstejdžing“ vlastně zač, nechť klikne a prolétne můj článek zde. Problematika je zde celkem vtipně přiblížena:)

Podnikám, tedy jsem!

Ve svém posledním článku, který teď není potřeba číst, jsem psala, že můj návrat do nadnárodního korporátu se zatím konat nebude. Od 1.3. jsem se plně vrhla do podnikání a věřím, že mi to půjde. Mimo jiné jsem začala spolupracovat s realitní kanceláří Bohemia Reality, což je opravdu moc fajn. Až nyní zjišťuji, že je opravdu nesmysl prodávat nemovitost sám nebo přes více realitek. Je strašně moc věcí, na které si člověk musí dát pozor, ale o tom až jindy.

Jak jsem realitní „ležáky“ proměnila v žádané nemovitosti

Moji noví kolegové předali tzv. „ležáky“, aby si mé schopnosti tak trochu ověřili. Dostala jsem ke stagingu nemovitosti, o které zkrátka nebyl zájem. Nikdo nevolal, nikdo je nechtěl vidět. Postupně jsem během března připravila k prodeji 2 byty a 2 domy, všechny nemovitosti byly bez vybavení.

První zakázka – byt 2kk v Holešovicích

Byt 2kk k prodeji – co vše se do bytu asi vejde?

V každé nemovitosti, kterou připravuji k prodeji, se vždy snažím o to, abych ji vdechla duši. Chci ukázat budoucímu majiteli, jak může vypadat, když on sám bude chtít. Zájemce navíc už z fotografií pozná, co vše by se mohlo do nemovitosti vejít. Přijde na schůzku pozitivně naladěn, v podstatě rozhodnut, že nemovitost chce. Upozorňuji, že byt by měl být ve stejném stavu při prohlídce. Pokud je to však byt před rekonstrukcí, jako byl tento, pak by to v textu mělo být jasně uvedeno. Zájemce pak nebude mít žádná očekávání a makléř mu před schůzkou řekne, že je byt už vystěhovaný, tedy ihned k dispozici.

 

Domov v Holešovicích – nové fotografie se na webu „neohřály“.

Tento byt už v nabídce Bohemia Reality nenajdete, byl prodán během šesti dnů od uvedení nových fotografií.

Jak moje práce probíhá?

Prohlédnu si pečlivě nemovitost a „nacítím“ ji

Procházím místnost po místnosti, nejraději sama. Zapisuji si do svých poznámek veškeré nápady. Pak jdu znovu a zapisuji si materiál, který budu potřebovat na staging. Hodně věcí mám a občas něco konkrétního dokupuji. Pokud neexistuje plánek nemovitosti, tak si nemovitost nakreslím a zaměřím.

Většinou hned druhý den přivezu potřebný materiál a s asistentem nanosím do bytu. Je to bezva, večer už opravdu nemusím jít běhat nebo jinak sportovat. Padnu na postel a spím!

Pak připravuji jednu místnost po druhé, některý materiál upotřebím vícekrát, takže fotím také postupně. Samotný staging této relativně malé nemovitosti zabral asi 6 hodin. Veškerý materiál zase naložím do auta a odvezu (klient většinou nechce platit pronájem). Pak běžím pro děti do školky a věnuji se jim. Často ještě večer sedám k počítači a vybírám fotografie k úpravě, protože jsem strašně zvědavá, jak to dopadlo. Někdy práci úplně dokončím a někdy ji nechám na druhý den. Každopádně fotografie dodávám velmi brzy po realizaci.

Druhý byt ke stagingu

Ani jsem nevyložila auto a hned druhý den jsem v podstatě stejným materiálem vybavila další byt. Zájem o něj byl do té doby nulový, po uvedení fotografií ale paráda. Už se skoro podepisovala smlouva se zájemcem, ale bohužel došlo k nedorozumění ohledně velikosti bytu a z podpisu sešlo – cena v tu chvíli byla nepřiměřená a pan Martin Kvasnička z Bohemia Reality kupci podpis smlouvy rozmluvil. Férové, že? (Pan majitel k bytu připočítal dvě komory, které mu nepatří, ale je možné je užívat. Z 62 m2 se tak stalo 51 m2. Na zásadní snížení ceny majitel nechtěl přistoupit, takže byt stále máme v nabídce).

Prázdný byt v Kobylisích, fotografie PŘED home stagingem prostor zásadně zkreslují – jsou focené širokoúhlým objektivem.

Home staging umí kouzlit, ale nezvýší cenu malého bytu skoro o milion, opravdu ne!

Domov PO aplikaci home stagingu. Širokoúhlý objektiv používám zřídka. Poznáte, která fotografie je tak vyfocena?

Co je hlavní silou home stagingu?

Největší sílu home stagingu vidím právě u nemovitostí, které nejsou vybavené. Lidé si totiž neumí představit, co by se do místnosti vešlo, jak by mohl být nábytek uspořádán nebo dokonce jestli by se tam vůbec vešel!

Význam stagingu pro prodávajícího

Home staging přivede do prodávané nemovitosti mnohem více zájemců, prodej urychlí a nedochází ke zbytečným slevám. Většina nemovitostí se prodá do několika týdnů. Zároveň nedochází k tzv. zbytečným schůzkám. Z fotek nebo z video prohlídky je jasně vidět, jak to v nemovitosti vypadá.

Když jsem pracovala na své třetí zakázce – domě za 16 milionů, stavila se za mnou kolegyně, která má tuto nemovitost ve svém makléřském portfoliu. Kolegyně se nadchla, půjčila si pár věcí a provedla malé úpravy ve svém vlastním bytě, který zrovna chtěla prodávat. Cenu nastavila oproti své původní představě o 250 tisíc výš s tím, že vždycky může přece jít dolů. Jak to celé dopadlo? Zájemci se o nemovitost poprali a cenu ještě zvýšili o 200 tisíc korun. To jde ne? Čtěte dál, mám pro vás na konci článku malý dárek!

Malá ochutnávka z třetí zakázky je zde, možná už ji někteří z Vás zahlédli na Facebooku (nádherný kousek, který už se blíží do prodejního finále):

Význam stagingu pro kupujícího

Možná jste na druhé straně barikády, nemovitost byste potřebovali spíš koupit a já ještě svým počínáním „zvyšuji“ jejich cenu. Budete se možná divit, ale setkávám se s pozitivními ohlasy i ze stran kupujících!

„To je super, co děláš, ty fotky, co někdo dokáže dát na internet, to je hrůza!“

„Mně se byt musí líbit už z fotky, jinak tam ani nejdu.“

„Teď jsem byla v jednom bytě a je to mnohem menší, než jsem myslela.“

Jak by měl home staging vypadat?

V Americe, kolébce home stagingu, nemovitost před prodejem opraví, vymalují, nastěhují do ní nábytek (nebo naopak hodně věcí vystěhují a prostor provzdušní). Nábytek je pronajímán po celou dobu prodeje. Tak daleko bohužel ještě nejsem, lidé zatím nejsou ochotni za tuto službu připlatit, ale věřím, že pokud budu dál dělat osvětu, mohla bych takto také brzo fungovat. Těším se na to!

Babičko, chcete si přivydělat?

V USA se dokonce velmi často stěhují do prodávané nemovitosti důchodci, aby prostor vypadal opravdu zabydleně a přirozeně. Dojdeme někdy v České republice do téhle fáze? To by mě opravdu zajímalo!

Co tomu řekne zájemce?

Často se mě ptáte, co si pomyslí zájemce, když pak přijde na schůzku a nemovitost je zase prázdná. Také jsem z toho měla obavy, ale v podstatě v 99% se nikdo nediví a je spíš rád, že je nemovitost volná ihned! Zájemce už má představu o vzhledu nemovitosti (z fotografií nebo video prohlídky). Makléř klienta na realitu připraví a má v ruce fotografie nastageované nemovitosti , reakce jsou tedy veskrze velmi pozitivní. Není se tedy čeho obávat. Já bych samozřejmě byla radši za dokonalý výsledek i při schůzce. Vše má ale svůj čas. Třeba i ty důchodce budu jednou do svých zakázek stěhovat:)

Luxusní dům v Kunraticích, nemovitost číslo 4

Čtvrtá nemovitost, do jejichž úprav jsem se vrhla těsně před odjezdem na dovolenou, byl obrovský dům za ještě větší balík peněz 🙂 Je krásný, s bazénem, saunou, vířivkou, sejfem a já nevím s čím vším, můžete se na něj mrknout přímo tady>>

A co ten slibovaný dárek?

Z výsledků home stagingu jsou všichni nadšení, jeho efekt je opravdu veliký. Předám vám teď seznam toho, co by každý majitel nemovitosti měl udělat před schůzkou se zájemcem. Možná se nad některými body pousmějete, možná vám budou připadat zbytečné. Věřte mi ale, nejsou. Moje práce dokáže hodně, ale na samotné schůzce se zájemcem většinou nejsem (pokud pracuji na zakázce jiného makléře). Neovlivním tedy zásadní kroky, které by měly být provedeny před samotnou schůzkou. A ty jsou neméně důležité!

Žádné velké čtení, slibuji:)

Zajímalo by mě, jestli máte nějaký vlastní tip. Napište mi do komentáře, co by měl majitel nemovitosti udělat před schůzkou se zájemcem. Budu moc ráda a třeba váš nápad zahrnu do svého seznamu!

Přeji vám krásné jaro!

Pavlína

Pavlína Štefanová
Je nadšená interiérová fotografka a Home Stagerka. S láskou pomáhá majitelům nemovitostí perfektně připravit jejich majetek do nabídky a učí je, jak oslovit prostřednictvím fotografie či videa svého vysněného klienta. Pavlína je autorkou eBooku Udělejte z nemovitosti lukrativní zboží , který se zabývá tématikou home stagingu, tedy přípravou nemovitosti pro realitní trh tak, aby se po ní doslova zaprášilo. Na facebooku se můžete stát také fanouškem její stránky Vy-užij svou nemovitost Sledovat je Pavlínu možné i na Instagramu (pavlinastefan) Více o Pavlíně si můžete přečíst zde: >>
Komentáře