Během dovolené si vydělala na půlku obytného vozu! Stačilo jen „trochu se odvázat“

Kdo, co, cože???

Petra, majitelka mého eBooku, mi nedávno poslala email, který mě dosud hřeje u srdce.

Tady je kousek z jeho obsahu:

Ebook mi veľmi mi pomohol, aby som vedela našu nehnuteľnosť krátkodobo prenajať tak, že zo záujemcov sme si nakoniec vyberali a nehnuteľnosť enormnou rýchlosťou obsadili na celý čas našej neprítomnosti. Ďakujem pekně!

Mě ale samozřejmě zajímalo víc detailů, takže jsem Petře kladla spoustu otázek a rozhodla jsem se (s Petřiným souhlasem), že vám vše předám prostřednictvím tohoto článku. Je sice konec léta, ale právě proto je potřeba, těšit se na další! Pronajmout nemovitost krátkodobě lze samozřejmě i přes rok, jen to není tak snadné jako přes léto, zejména pokud nežijete ve velkém městě nebo v rekreační oblasti.

Petro, jak u Vás probíhalo samotné rozhodnutí, že půjdete cestou krátkodobého pronájmu zatímco budete sami na dovolené?

Urobiť finálne rozhodnutie, že ideme do toho, nám trvalo asi mesiac. Mala som zo začiatku ozaj veľké obavy, ako to počas dovolenky v zahraničí zvládneme, čo všetko sa môže pokašľať, či sa nám niečo s majetkom nestane a podobne. Išli sme na dosť akčnú dovolenku s dvoma deťmi karavanom po piatich krajinách Európy a nevedela som si dosť dobre predstaviť, ako to popri nabytom cestovnom programe zvládneme.

Popiš mi prosím proces přípravy Vašeho domova pro nafocení, tvorbu inzerátu a stanovení ceny za pronájem? Bylo to náročné?

Upratovanie domu mi trvalo asi dva dni. Ešte nikdy sme namali taký poriadok, naozaj 😉 Pri dvom malých deťoch to bolo trochu náročnejšie, ale keďže sme si povedali, že to ideme skúsiť, zvládli sme to.

Na fotenie som použila vlastný foťák. Nemala som nejako čas ešte zháňať techniku, keďže sme zároveň riešili balenie a plán cesty a deti mali do toho prázdniny.

Profil na airbnb sme tvorili asi dva dni. Nasadili sme taktiku s nižšou štartovacou cenou, aby sme bez predchádzajúcich referencií a hodnotení získali nejakých hostí.

kolaz1mensi

(Petra by i s obyčejným foťákem dokázala udělat mnohem lepší a lákavější fotky, ale jak mi sama přiznala, tak kapitolu o focení interiéru „jen prolítla“.)

Jak jste řešili úklid a předávku klíčů, když se hosté měnili?

Mala som trochu problém, zohnať flexibilnú pani na upratovanie, ktorá by prišla v dopredu neznámom čase, vždy podľa potreby pri výmene hostí. Upratovacie firmy do toho nechceli ísť, pretože som im 2 týždne dopredu nevedela povedať presný čas, keďže hostia sa mohli a aj hlásali priebežne. Nakoniec sa mi to podarilo cez známeho. So susedmi sme sa dohodli na vyberaní pošty a odovzdávaní kľúčov, pričom sme im pripravili zoznam v tej dobe známych hostí a ich časmi príchodov.

Wau! Klobouk dolů, perfektně jste to zvládli! Stihla jsi při tom všem i vypracovat nějaké manuály pro hosty a paní na úklid?

Pro pani na upratovanie a vypratie posteľného prádla a uterákov som pripravila itinerár činností, ktorý je potrebné urobiť po odchode hostí – napr. vyniesť smeti, umyť riad, prezliecť a vyprať posteľné prádlo, uteráky a utierky, umyť podlahy, sanitu, poliať kvety a podobne.

Pre hostí som tiež pripravila itinerár nehnuteľnosti – tzn. wifi meno a heslo, ako sa používajú jednotlivé spotrebiče aj s ich fotkami a podrobným manuálom na ovládanie, mapu s vyznačením okolitých miest ako obchody, reštaurácie, autobusová zastávka, mapu s vyznačením zaujímavostí v okolí ako jazerá, cyklistické chodníky a pod. Tiež čísla na taxíky, prehľad odchodov autobusov.

Skvělá práce! Řekni mi ještě, jak to tedy celé dopadlo, a zda byste do toho šli znovu? 

Nehnuteľnosť som pred odchodom nechala úplne upratanú a pripravenú podľa tvojich rád, vyzeralo to u nás skoro ako v hoteli 😉 Z 15 dní, ktoré sme boli preč, sme obsadili 10 nocí 5 rodinami z Poľska, Slovinska, Nemecka, Ukrajiny a Izraela.

kolaz2mensi

Ďalšie noci sme vlastne sami vymazali ako nedostupné, lebo na diaľku sme zistili, že mať niekoho na jednú noc, riešiť odovzdávanie kľúčov a upratovanie je dosť náročné. Takže ak nám medzi rodinami ostala jedna voľná noc, dali sme ju v kalendári Airbnb ako obsadenú. Takže som presvedčená, že by sme vedeli obsadiť všetkých 15 nocí, len bolo by to náročnejšie na manažment.

Suma sumárum to bola pre nás výborná skúsenosť, nehnuteľnosť bola úplne v poriadku, ani škrabanec, hostia sa správajú naozaj veľmi ohľaduplne, celé dni boli aj tak na cestách a u nás najmä prespávali. Po zaplatení pani na upratovanie a nákladov na mobilné dáta v zahraničí sme si vykrili z poloviny náklady na karavan. 

karavanFBmaly

Po každé návštěvě nemovitosti přes Airbnb musí host vyplnit reference. Jak jste dopadli?

Boli sme všetkými ohodnotení na 5 hviezdičiek 😉

Doufám, že jsme v každém čtenáři vzbudily touhu po další dovolené, která může být z velké části uhrazena, pokud dokážete VY-UŽÍT SVOU NEMOVITOST:) Opravdu skvělý výkon! Věřím, že získané pětihvězdičkové hodnocení přinese příště hosty mnohem snáz a za více peněz. A třeba vyzkouší někdy i výměnu domovů! To už nechávám na Petře.

Jen tak mimochodem, Petra velmi ráda lyžuje, a poněvadž se aktuálně můžeme těšit spíš na zimu, můžete se inspirovat na jejím webu www.petrakonarska.sk

Hezký den,

Pavlína

 

Pavlína Štefanová
Je nadšená interiérová fotografka a Home Stagerka. S láskou pomáhá majitelům nemovitostí perfektně připravit jejich majetek do nabídky a učí je, jak oslovit prostřednictvím fotografie či videa svého vysněného klienta. Pavlína je autorkou eBooku Udělejte z nemovitosti lukrativní zboží , který se zabývá tématikou home stagingu, tedy přípravou nemovitosti pro realitní trh tak, aby se po ní doslova zaprášilo. Na facebooku se můžete stát také fanouškem její stránky Vy-užij svou nemovitost Sledovat je Pavlínu možné i na Instagramu (pavlinastefan) Více o Pavlíně si můžete přečíst zde: >>
Komentáře