Přiznej se! Že tys zase něco vydělal?

Přiznej se! Že tys zase něco vydělal?

Připadáte si také občas jako malé dítě, které něco provedlo?  Já ano, a to zejména na konci března, kdy se PŘIZNÁVÁM.

Přiznání k dani z příjmu. Název je to opravdu příšerný. Nutí nás přiznat se k tomu, že jsme vydělali nějaké peníze, a to ještě do určité doby, jinak by to mohl být velký průšvih. Někdo by na to možná přišel a udělal „tytyty“ … a nebo taky ne, ale to se neví, takže se pojďme raději přiznat.

--38

Přiznejte se k pronájmu nemovitosti

Pokud jste v loňském roce začali pronajímat nějakou nemovitost, čeká vás v blízké době vyplnění příslušných kolonek v daňovém přiznání.  A to konkrétně kolonek v Příloze 2 na řádcích 201-203.

Jaké jsou možnosti?

Příjem z pronájmu lze danit dvěma základními způsoby:

  • Můžete použít paušální zdanění, kdy jako výdaje vezmete pouze 30% z příjmu a zbylých 70% zdaníte 15% daní.
  • Nebo evidujete vaše příjmy a výdaje spojené s nemovitostí (pojištění, daň z nemovitosti, nábytek, opravy, odpisy) a výslednou daň spočítáte jako 15% z výsledné částky.

Pozor, máte-li nemovitostí víc, pak musíte používat jednotný systém na všechny.

Co se do příjmu z pronájmu nezahrnuje?

Každý nájemník platí nájem včetně služeb, které jsou mu v rámci bydlení poskytovány (výtah, odpad, správa domu, aj.), případně vám platí i zálohy na energie a plyn – což nedoporučuji. Ať už to máte nastavené, jak chcete, daň z příjmu platíte pouze z čistého nájmu, tedy bez příslušných služeb a záloh.

Pojďme si to ukázat v praxi

Představte si, že máte byt. Hezká představa, že? Nájemné je tvořeno dvěma položkami: (Předpokládám, že energie a plyn je dávno převedena na nájemníka, pokud ne, udělejte to!)

  • nájem 10 000 Kč/měsíc
  • služby spojené s užíváním bytu 1260 Kč/měsíc

Váš příjem z pronájmu, který budete danit, je pouze 12 x 10 000 Kč 

  • Při použití paušálního zdanění Vám bude vyměřena daň ve výši 12 600 Kč ( v případě, že pronajímáte pronajímáte celý rok)vypocet1
  • Pokud evidujete příjmy a výdaje (skutečné výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů), může vaše tabulka vypadat například takto:

tabulka2

Na uvedených příkladech vidíte, že by se na tomto místě vyplatila evidence příjmů a výdajů, neboť daň by zde činila pouze 4 433 Kč.

Velkou roli zde hraje roční odpis nemovitosti.

vypocet2

Sociální a zdravotní pojištění se na daň z pronájmu nevztahuje, tedy žádné zálohy a následné doplatky, „pouze“ tedy daň za to, že si dovolujete něco vlastnit a vydělávat na tom.

Nezapomeňte uplatnit slevu na poplatníkadaňové bonusy, většinou pak vyjde daňová povinnost nulová i za použití paušálního zdanění, samozřejmě ale záleží na vašich dalších příjmech od zaměstnavatele či z podnikání.

Na internetu naleznete spoustu daňových kalkulaček, které Vám pomohou s výpočty daňové povinnosti, nejen z příjmu z pronájmu. Já osobně mám nejraději  www.mesec.cz

Mějte to líp než já a nenechávejte přiznání na 31.3.!

Ráda bych se dozvěděla, jestli vám tento článek přinesl nějaké nové informace.  Dejte mi o tom vědět, třeba  na Facebooku!

Krásný den,

Pavlína Štefanová

Pavlína Štefanová
Je nadšená interiérová fotografka a Home Stagerka. S láskou pomáhá majitelům nemovitostí perfektně připravit jejich majetek do nabídky a učí je, jak oslovit prostřednictvím fotografie či videa svého vysněného klienta. Pavlína je autorkou eBooku Udělejte z nemovitosti lukrativní zboží , který se zabývá tématikou home stagingu, tedy přípravou nemovitosti pro realitní trh tak, aby se po ní doslova zaprášilo. Na facebooku se můžete stát také fanouškem její stránky Vy-užij svou nemovitost Sledovat je Pavlínu možné i na Instagramu (pavlinastefan) Více o Pavlíně si můžete přečíst zde: >>
Komentáře