Budu spát ve tvé postýlce a jíst z tvého talířku. Chceš?

Nejde tady ani o jednoho trpaslíka, natož o sedm. Jde prostě o to, že si vyměníte s někým domov. Se vším všudy, včetně domácích zvířat typu křeček.

Dnes do mé schránky totiž přistál email od portugalské rodiny, že souhlasí s výměnou našich domovů na jeden červnový týden.

Čtete výše uvedenou větu znovu a nevíte vůbec, co tím myslím?

Jde o takzvaný home exchange. Zaregistrujete svoji nemovitost na webových stránkách www.homeexchange.com , přidáte něco o vás, fotografie vašeho domova a místo, kam a kdy byste se chtěli podívat. Potom je už na vás, zda pouze odpovídáte na žádosti o výměnu nebo jste sami aktivními v posílání požadavků.

Pokud si to stále neumíte představit, tak vřele doporučuji zhlédnutí americké komedie Prázdniny (Holidays), která vám tento způsob cestování přiblíží, a ještě se parádně pobavíte.

Jak to máme my

S manželem jsme letos ukořistili týden, kdy máme slíbené hlídaní našich drahých ratolestí od prarodičů a rozhodli se, že ho zasvětíme Portugalsku. Koupila jsem letenky na 10. června do Porta a po týdnu zpět, ale z Lisabonu. Mezi těmito městy se dá přejet vlakem, tedy uvidíme něco navíc, protože pojedeme po zemi. V Portu jsem našla ubytování přes  webové stránky Airbnb, protože tam plánujeme strávit pouze dvě noci.

Na náš profil na stránkách www.homeexchange.com jsem přímo napsala, že už máme letenky a že sháníme ubytování na tuto konkrétní dobu v Lisabonu. Poslala jsem asi pět žádostí, ale nebyla jsem úspěšná. I když vlastně ano, protože jsem dostala kromě strohých zamítavých odpovědí (posílaných přes šablonu) i několik emailů se skvělými tipy na výlety.

Když jsem se už chystala obeslat další dávku kontaktů, přišel mi požadavek od této portugalské rodiny, která měla na svých stránkách, že v období 1.-15.6. chtějí jet do Říma. Asi změnili názor a řekli si, že Praha bude taky fajn, takže domluveno a my teď už jen budeme dolaďovat detaily výměny. Na stránkách www.homeexchange.com je totiž možné nastavit filtr a podívat se, kdo chce navštívit konkrétní zemi či město. Pokud tedy zájemce nemá cílovou destinaci jasně určenou, pak ho může oslovit třeba samotný inzerát, skrze fotografie a popis místa.

clanek 3_stopy tam a zpet

Co vše nabízí výměna domovů

Musím říct, že jsem tomuto typu cestování úplně propadla. Nejen, že máte ubytování, které většinou tvoří minimálně 50% ceny dovolené, zadarmo, ale často máte k dispozici i rodinné auto, sportovní vybavení různého typu, hračky pro děti a „nezaplatitelné“ také je, že žijete jako domorodci.

Možná se teď popadáte za hlavu a říkáte si, že jsem se úplně zbláznila, že byste do své postele, do svého království, ke svému majetku nikdy nikoho cizího nepustili. Přiznejte se, prolétlo vám to hlavou? Mně na začátku také, ale stačí pár opatření a najednou to jde.

S čím jsem bojovala já

  • Jak zvládnu zabalit rodinu, odjet a nechat byt dokonale uklizený a připravený pro návštěvu? Vždyť to u nás vypadá vždy jako po boji. Já balím a děti „vybalují“.

Domluvila jsem si v předstihu paní, co přišla uklidit a předat klíče od domu rodině. Stojí to sice nějaké peníze, ale šetříte mnohem víc a hlavně tímto chráníte sebe od stresu, věřte mi. Filozofie výměny domovů je taková, že návštěva po sobě nemovitost uklidí. Není se tedy čeho bát.

  •  Bylo mi nepříjemné, že někdo bude používat mou koupelnu a záchod, spát v našich postelích.

To jsem ale vyřešila speciálními potahy na matrace. Ano, také je to investice, ale já se cítím líp a myslím, že i naši hosté. A stále přece šetříme na dovolené minimálně 50%. Peřiny jsou pratelné a koupelnu vyřeší desinfekční ubrousky, případně paní na úklid.

  • Bála jsem se o svůj majetek, důležité papíry, cennosti.

Není normální krást a ničit majetek druhého. A hlavně: Vy jste na návštěvě také a také se k majetku druhého chováte s úctou. Celý tento systém výměny domovů stojí na referencích, pokud se budete chovat špatně, už si s další výměnou neškrtnete a naopak.

V neposlední řadě mi také pomohl manuál k našemu domovu, který obsahuje pravidla, která by měla být hosty respektována. Rodina v něm najde například návod na kávovar či myčku, ale i prosbu, aby po našem domově nechodili v botách na ven. Dá se tam dát cokoli a funguje to!

Takže pokud jsem tímto článkem alespoň v některých z vás vzbudila odvahu zažít dovolenou jinak a levněji, pak jsem nesmírně ráda! A pro ty, co se bojí do světa, mám dobrou zprávu! Výměna domovů existuje i v rámci České republiky! Stačí trochu hledat na internetu a můžete vyměnit třeba brněnský byt za pár dní ve Špindlu!

DSC_0031

Jděte do toho, předejte s klidem v duši svůj domov někomu jinému a dopřejte mu tak domorodé zázemí výměnou za to jeho.  Uvidíte, o kolik hlubokých zážitků budete bohatší, až se vrátíte!

A já se budu těšit, že mi o tom napíšete! (Níže do komentářů a nebo klidně na pavlina@pavlinastefan.com!)

PS: Už máme skvělou dovolenou za sebou a všechny krásné i méně hezké zážitky jsem pro vás sepsala do podoby eBooku! Takže kafíčko a stáhněte si jej přímo tady: Vyměň si domov a cestuj jako domorodec!

Pavlína Štefanová
Je nadšená interiérová fotografka a Home Stagerka. S láskou pomáhá majitelům nemovitostí perfektně připravit jejich majetek do nabídky a učí je, jak oslovit prostřednictvím fotografie či videa svého vysněného klienta. Pavlína je autorkou eBooku Udělejte z nemovitosti lukrativní zboží , který se zabývá tématikou home stagingu, tedy přípravou nemovitosti pro realitní trh tak, aby se po ní doslova zaprášilo. Na facebooku se můžete stát také fanouškem její stránky Vy-užij svou nemovitost Sledovat je Pavlínu možné i na Instagramu (pavlinastefan) Více o Pavlíně si můžete přečíst zde: >>
Komentáře